عید دیدنی دنباله دار نادر با زمین در آغاز سال ۲۰۱۶ Reviewed by Momizat on . یک نمونه نادر از دنباله‌دارها در روز اول سال 2016 در آسمان شرقی رصد شد. ناسا در بیانیه‌ای اعلام کرد: دنباله‌دار کاتالینا که به طور رسمی به "C / 2013 US10" شناخت یک نمونه نادر از دنباله‌دارها در روز اول سال 2016 در آسمان شرقی رصد شد. ناسا در بیانیه‌ای اعلام کرد: دنباله‌دار کاتالینا که به طور رسمی به "C / 2013 US10" شناخت Rating: 0

عید دیدنی دنباله دار نادر با زمین در آغاز سال ۲۰۱۶

10

یک نمونه نادر از دنباله‌دارها در روز اول سال ۲۰۱۶ در آسمان شرقی رصد شد.

ناسا در بیانیه‌ای اعلام کرد: دنباله‌دار کاتالینا که به طور رسمی به “C / 2013 US10” شناخته شده است، پس از رسیدن به اعماق فضا در پی سفر اخیر خود، به قسمت داخلی منظومه شمسی وارد شده و قبل از طلوع آفتاب در آسمان قرار گرفته است.

مردم برای مشاهده این دنباله‌دار که پوششی از غبار و یخ داشته و به کما معروف است، نیازمند دوربین‌های دوچشمی بودند.

ساده‌ترین راه برای پیدا کردن دنباله‌دار کاتالینا، ابتدا یافتن “دب اکبر” در آسمان پیش از طلوع آفتاب و پیدا کردن قوسی است که

به ستاره غول‌پیکر نارنجی (ستاره ژوبین دار یا نگهبان شمال) منتهی می شود. این ستاره برای کسانی که در نیمکره شمالی هستند، دومین ستاره درخشان در آسمان بوده و شناسایی آن نسبتا آسان است.

در روز اول سال نو این دنباله دار تنها ۰٫۵ درجه در حدود عرض ماه به سمت غرب ستاره نگهبان شمال حرکت کرد.

کاتالینا دارای دو دم است، یک دم غباری در مسیر حرکت دنباله‌دار که در قسمت سمت چشم پایین هسته‌ی دنباله‌دار دیده می‌شود و دیگری دم یونی که خیلی طولانی است و به قسمت بالا-سمت راست عکس رفته است. در ۱۷ ژانویه، این مسافر منظومه‌ی شمسی که از ابر اورت آمده، به نزدیک‌ترین فاصله‌ی خود از زمین می‌رسد. آن زمان ۱۱۰ میلیون کیلومتر با ما فاصله خواهد داشت و در کنار ستاره‌ها‌ی صورت فلکی دب اکبر قرار خواهد گرفت.

© تمامي حقوق مادي و معنوي اين تارنما متعلق به شركت فرآزما پردازش مي باشد