تصاویر فضایی دیدنی از نورهای زمینی در ایام تعطیلات Reviewed by Momizat on . تصاویر جدید شگفت‌انگیز از فضا نشان می‌دهد که شهرهای سراسر جهان بطور قابل توجهی در طول فصل تعطیلات درخشان می‌شوند. محققان می‌گویند که نور شهرها در سراسر آمریکا د تصاویر جدید شگفت‌انگیز از فضا نشان می‌دهد که شهرهای سراسر جهان بطور قابل توجهی در طول فصل تعطیلات درخشان می‌شوند. محققان می‌گویند که نور شهرها در سراسر آمریکا د Rating: 0

تصاویر فضایی دیدنی از نورهای زمینی در ایام تعطیلات

11

تصاویر جدید شگفت‌انگیز از فضا نشان می‌دهد که شهرهای سراسر جهان بطور قابل توجهی در طول فصل تعطیلات درخشان می‌شوند.

محققان می‌گویند که نور شهرها در سراسر آمریکا در ماه دسامبر، ۲۰ تا ۵۰ درصد و در برخی از شهرها در خاورمیانه در طول ماه مبارک رمضان بیش از ۵۰ درصد درخشنده‌تر است.

میگل رومن رهبر این پژوهش از مرکز پروازهای فضایی گودارد ناسا در گرین بلت مریلند، ۱۶ دسامبر (۲۵ آذر) در یک کنفرانس مطبوعاتی در جلسه سالانه اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا اظهار کرد: الگوهای ما در طول تعطیلات تغییر می‌کنند. مردم کارشان را برای رفتن به تعطیلات ترک می‌کنند و چراغ‌ها را روشن می‌گذارند. در گذشته دانشمندان بر این باور بودند که نور شب در طول سال دارای ثبات نسبی است. امروزه مردم خواستار خدمات انرژی بیشتر هستند و ما می‌توانیم آن را در این اطلاعات ببینیم.

رومن و همکارانش به جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده‌هایی پرداختند که در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ توسط حسگر (VIIRS) بر روی ماهواره Suomi NPP ثبت شده‌اند.

این محققان به توسعه یک الگوریتم جدید پرداختند که ابرها و نور ماه را در حسگر VIIRS فیلتر می‌کند و اجازه مجزا کردن نور شهرها و پیگیری تغییرات آنها در طول زمان را می‌دهد. بررسی مناطق برف‌خیز به دلیل قدرت انعکاس برف، کار دشواری بود؛ بنابراین این گروه به بررسی ۷۰ شهر گرم آمریکا که همگی در جنوب سنت لوئیس بودند پرداختند.

رومن گفت: هر یک از این ۷۰ شهر فقط تا پایان مراسم شکرگزاری و تا یکم ژانویه روشن می‌مانند.

وی افزود: این امر نشان می‌دهد که کریسمس فقط یک تعطیلات مذهبی نیست، بلکه یک تعطیلات شهری نیز هست. این بازیابی مبتنی بر فضا به بررسی این سنت ملی شگفت‌انگیز می‌پردازد.

به گفته محققان شهرها در کشورهای مسلمان مانند اردن و مصر در طول ماه رمضان روشن هستند در حالی که نور چراغ‌ها در کشور‌های همسایه غیر مسلمان در طول سال ثابت باقی می‌ماند که حسگر VIIRS می‌تواند به بررسی این تفاوتهای فرهنگی بپردازد.

شرایط ژئوپولیتیک نیز در میزان این روشنایی‌ها تاثیر دارند. به عنوان مثال، داده های ماهواره‌ای نشان داد که روشنایی شهر حلب سوریه پس از یک جنگ داخلی در ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۲ ، دچار افت ۹۴ درصدی شد.

نتایج جدید و رویکرد توسعه یافته توسط تیم پژوهشی می‌تواند به دانشمندان در درک بهتر تقاضای انرژی، که به نوبه خود ممکن است به استراتژی‌های کاهش خطرات آب و هوایی منجر شود، کمک کند.

© تمامي حقوق مادي و معنوي اين تارنما متعلق به شركت فرآزما پردازش مي باشد