تاریخچه آموزش از راه دور و الکترونیک در جهان و ایران Reviewed by Momizat on . تاريخچه آموزش مجازي در دنيا، در خلال سال هاي 1850 تا 1900 ميلادي آغاز شده و سير ترقي، پيشرفت و گسترش آن، همگام با توسعه وسايل ارتباط جمعي از جمله راديو، تلويزيو تاريخچه آموزش مجازي در دنيا، در خلال سال هاي 1850 تا 1900 ميلادي آغاز شده و سير ترقي، پيشرفت و گسترش آن، همگام با توسعه وسايل ارتباط جمعي از جمله راديو، تلويزيو Rating: 0

تاریخچه آموزش از راه دور و الکترونیک در جهان و ایران

distance education

تاریخچه آموزش مجازی در دنیا، در خلال سال های ۱۸۵۰ تا ۱۹۰۰ میلادی آغاز شده و سیر ترقی، پیشرفت و گسترش آن، همگام با توسعه وسایل ارتباط جمعی از جمله رادیو، تلویزیون، اینترنت و … همراه بوده است، اما اجرای آموزش الکترونیک با مفهوم خاص آن، از اواخر دهه ۱۹۹۰ در کشورهای اروپایی و آمریکا آغاز شده است.

*اولین دوره آموزشی از راه دور دانشگاهی، در سال ۱۸۹۲ تأسیس شد که با همکاری اداره پست، اداره می شد.

*مجوز اولین رادیوی آموزشی دانشگاهی، در سال ۱۹۲۱ صادر شد که اولین پایه شکل گیری آموزش الکترونیکی محسوب می گردد.

*در سال ۱۹۶۰با تکامل و پیشرفت رسانه ها، تکنولوژی آموزش از راه دور نیز، دچار تغییری شد و دانشگاه ها با استفاده ترکیبی از ابزار چند رسانه ای مولتی مدییا و ساختارهای اداری برای پشتیبانی آموزش از دانشجویان ثبت نام می نمایند.

* کامپیوتر های شخصی و اینترنت، باعث باز آفرینی چهره آموزش شده اند و موجبات یادگیری و آموزش دانشجویان را از فواصل دور فراهم کرده اند. *در سال ۱۹۸۰ پخش تلویزیونی با ظهور ماهواره، خدمات برنامه ای تغییر یافت و موجب تحول در صنعت آموزش الکترونیکی شد.

*با ظهور اینترنت، اولین دروس دوره کارشناسی به صورت آنلاین توسط انستیتوی فناوری نیوجرسی در سال ۱۹۸۴، ارائه شد.

*اولین آنلاین ها توسط دانشگاه فونیکس در سال ۱۹۸۹ ارائه شد و دانشگاه مجازی کالیفرنیا، با ائتلاف ۱۰۰ دانشکده ودانشگاه و با ارائه بیش از ۱۵۰۰ درس افتتاح شد.

*در خارج از کشور به دلیل تعــداد بیشمار این دانشگاه و مؤسسات فقط به چند دانشگاه و مؤسسات مطرح در این زمینه اشاره می شود که عبارتند از: چهــار دانشگاه (MIT ، دانشگاه مالایا، آفریقای جنوبی‌، گواتمالا‌) و هشت مؤسسه مطرح (‌میتسوبیشی کاترپیلار، کداکGE ، IBM، Verizon ، HP، جنرال موتورز و … ) که دارای وب سایت‌هایی در زمینه آموزش الکترونیک هستند.

*اولین واحد پیشقدم در راه انــدازی و استفاده از آمـــوزش از راه دور در ایران، دانشگاه پیام نور است.

*دانشگاه ها و مؤسسات کشور، به طور میانگیـن فعالیـــت خود را در زمینه یادگیری الکتـــرونیک در خلال سال های ۱۳۷۸-۱۳۷۷ آغاز کــرده‌اند..

© تمامي حقوق مادي و معنوي اين تارنما متعلق به شركت فرآزما پردازش مي باشد