نخبگان همه بخش ها باید شناسایی و حمایت شوند Reviewed by Momizat on . به گزارش خبرنگار ایرنا، سیدحسن حسینی یکشنبه شب در برنامه تلویزیونی با تاکید براینکه نخبگان فقط در بخش صنعت نیستند و در همه عرصه ها حضور دارند، افزود: متاسفانه د به گزارش خبرنگار ایرنا، سیدحسن حسینی یکشنبه شب در برنامه تلویزیونی با تاکید براینکه نخبگان فقط در بخش صنعت نیستند و در همه عرصه ها حضور دارند، افزود: متاسفانه د Rating: 0

نخبگان همه بخش ها باید شناسایی و حمایت شوند

نخبگان همه بخش ها باید شناسایی و حمایت شوند

به گزارش خبرنگار ایرنا، سیدحسن حسینی یکشنبه شب در برنامه تلویزیونی با تاکید براینکه نخبگان فقط در بخش صنعت نیستند و در همه عرصه ها حضور دارند، افزود: متاسفانه در ایران تفکر به این سمت سوق یافته که نخبه در فقط بخش صنعتی می تواند کشور را شکوفا کند درحالی که این تفکر یک بعدی است.

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان در ادامه با تاکید بر اینکه نخبه پروری در عرصه های هنری، علوم پایه و صنعت می تواند کشور را شکوفا کند، گفت: این مهم هنوز در جامعه به طور مناسب نهادینه نشده است در حالی که کشور به همه علوم نیاز دارد.

وی با بیان اینکه باید نخبه پروری را به میزان تقاضا در کشور پرورش داد، افزود: وقتی علوم جدید و نوآوری نوین بوجود می آید، باید نخبگان را به آن سمت هدایت کرد.

حسینی خاطرنشان کرد: متاسفانه در ایران نیروی انسانی تربیت می شود اما در زمان بهره برداری از آنها، به درستی عمل نمی شود.

وی با تاکید بر اینکه فقط تربیت نیروی انسانی کافی نیست، گفت: باید با ایجاد انگیزه برای نیروی انسانی، به نحوی عمل کرد که آنان تمایلی به رفتن از کشور نداشته باشند و این مهم نیازمند حمایت از همه گروه های علمی کشور در مسیر توسعه است.

وی افزود: اینکه تصور می شود نخبه دارای معدل بالا و رتبه بالای دانشگاهی است، راه و مسیر درستی نیست بلکه برخی نخبگان در عرصه های عملی توانسته اند توانایی های خود را عملیاتی و اجرایی کنند.

حسینی با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان قصد دخالت در امور دانشگاه ها را ندارد، گفت: این بنیاد با حمایت از تمام گروه های نخبه قصد دارد در راه توانمندسازی کشور قدم بردارد و این مهم فقط با تلاش و حمایت های تمام دولتمردان و بخش های مختلف جامعه امکانپذیر می شود.

ˈمحمد درعلیˈ استاد دانشگاه نیز در این برنامه با تاکید بر اینکه نباید در کشور فقط ˈمدرک گراییˈ باب شود، افزود: در سال های اخیر در خانواده های ایرانی رتبه و نمره بالا به اصلی ترین دغدغه های خانواده ها تبدیل شده است ضمن آنکه این نگاه که تربیت شدگان دانشگاهی چون صاحب مدرکند باید میز نشین باشند، نادرست است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: باید تمام نخبگان با انگیزه و تلاش در عرصه های مختلف در راه توسعه کشور باشند و داشتن مدرک، دلیلی برای انجام ندادن تحقیق و کار عملی نیست.

وی با تاکید بر اینکه نخبگی فقط در عرصه مطالعه و تحقیق نیست، افزود: برخی نخبگان کشور در عمل توانسته اند با کارآفرینی و ابتکار عمل، تولید ثروت کنند.

درعلی با بیان اینکه در کشور با حمایت از گروه های مختلف نخبه، می توان راه پیشرفت و توسعه را پیمود، خاطرنشان کرد: با حمایت های اخیر مسئولان، ایران توانسته در عرصه های تولید و توسعه گام های بلندی بردارد.

وی با تاکید بر اینکه باید برای دانشگاه ها ˈهدایت موضوعیˈ داشته باشیم، افزود: با دادن موضوع و تحقیق به دانشگاه ها علاوه بر اینکه سبب افزایش میزان تحقیق و پژوهش در کشور می شویم، رابطه میان بخش تولید و علم را نیز مناسب کرده ایم.

© تمامي حقوق مادي و معنوي اين تارنما متعلق به شركت فرآزما پردازش مي باشد